OPTYMALNE OŚWIETLENIE DROGI I ULIC – SZTUCZNA INTELIGENCJA DLA INTELIGENTNEGO ZARZĄDZANIA MIASTAMI

 

 

 

 

 

 

 

Ceny energii elektrycznej rosną każdego roku i trend ten będzie się utrzymywał. Znaczny procent (około 18-20%) energii zużywa się na oświetlenie dróg i ulic. Samorządom będzie coraz trudniej pokryć koszty oświetlenia ulicznego. Rozwiązania Gradis przychodzą w tej sytuacji z pomocą. Gradis od lat specjalizuje się w projektowaniu oświetlenia drogowego z wykorzystaniem własnych algorytmów sztucznej inteligencji. Projekty polskiego start-upu spełniają nowoczesne standardy oświetleniowe i jednocześnie zapewniają o 30% wyższą wydajność niż projekty ręczne. Właśnie dlatego Rada Miasta Ivano-Frankove zdecydowała się uczestniczyć w projekcie Optymalne oświetlenie drogowe i uliczne – sztuczna inteligencja dla inteligentnego zarządzania gminą.

 

  • Od dawna szukaliśmy rozwiązania, które pomoże uporać się z rosnącymi cenami energii elektrycznej w mieście Iwano-Frankiwo. Przedstawiciele Gradis przedstawili nam cały proces – za zwrot dedykowany naszej gminie, ale po drugie w oparciu o doświadczenia Gradis. Dzięki temu zdobędziemy wiedzę jak uzyskać wysoką i długoterminową efektywność energetyczną, jak spełnić normy oświetleniowe, czyli bezpieczeństwo kierowców, pieszych i rowerzystów, jak zadbać o zmniejszenie zanieczyszczenia oświetleniem oraz inwentaryzację infrastruktury oświetleniowej w oparciu o edytowalna mapa cyfrowa, która jest pierwszym krokiem do zbudowania koncepcji inteligentnych miast – powiedział Ivan Semeriak, przewodniczący Rady Miejskiej Iwano-Frankove.

 

Zakłada się, że transfer wiedzy i technologii realizowany w ramach tego projektu obejmie całą dzielnicę z około 12 000 punktów świetlnych. W skład zespołu projektowego wejdą zarówno pracownicy Gradis, jak i przedstawiciele Rady Miasta Ivano-Frankove. Projekt ma pozytywny wpływ na ekologię, ponieważ mniejsze zużycie energii oznacza: mniej wydobycia surowców, mniej szkód górniczych, mniejszą emisję CO2 do atmosfery.
  • Jako Gradis współpracujemy z wieloma gminami w Polsce i bardzo często słyszymy o tym, jak ważna jest dla nich efektywność energetyczna. Z naszego doświadczenia możemy przypuszczać, że efekt ekologiczny będzie równie ważny dla mieszkańców Iwano-Frankowskiego z uwagi na pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców. Również same rozwiązania projektowe zapewnią większe bezpieczeństwo użytkownikom dróg – powiedziała Kamila Kotulska, dyrektor generalny ds. Sprzedaży i marketingu.

Gradis od lat specjalizuje się w projektowaniu oświetlenia drogowego z wykorzystaniem własnych algorytmów sztucznej inteligencji. Dokumentacja projektowa oferowana przez Gradis jest prezentowana na mapach cyfrowych i przechowywana na serwerach zlokalizowanych w chmurze, co zapewnia pełną odporność na awarie serwerów. Dokumentacja jest dostępna przez Internet z dowolnego miejsca, przy użyciu zwykłej przeglądarki internetowej. Systemy Gradis i podejście Gradis do procedur przetargowych to innowacja w skali globalnej, co zostało wielokrotnie potwierdzone. Dodatkowo Gradis wspiera jednostki samorządu terytorialnego w całym procesie wyboru dostawcy oświetlenia. Systemy polskiego start-upu mają głębokie podstawy naukowe potwierdzone licznymi publikacjami na Liście Filadelfijskiej.

Projekty Gradis spełniają nowoczesne standardy oświetleniowe, a jednocześnie zapewniają o 30% wyższą wydajność niż projekty ręczne, a samorządy, takie jak miasto Ivano-Frankove, potrzebują nowoczesnych projektów, aby zapewnić efektywność energetyczną, bezpieczeństwo i redukcję emisji CO2. Projekt jest finansowany przez Polish Challenge Fund, który jest skutecznym motorem innowacji i zmian w regionie. Optymalne oświetlenie dróg i ulic – projekt sztucznej inteligencji dla inteligentnego zarządzania gminą realizowany jest przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pośrednictwem Polish Challenge Fund, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Jeżeli jesteś zainteresowany naszym rozwiązaniem lub Polish Challenge Fund, zapraszamy do kontaktu:

UNDP, Programme Specialist, Polish Challenge Fund: katarzyna.rozeslaniec@undp.org

GRADIS: jaromir.dzialo@gradis.pl
Ivano-Frankove Town Council: i-fsr@ukr.net